انواع روش حل مکعب روبیک

از سال ۱۹۷۴ که پرفسور روبیک مکعب جادویی خود را ابداع و به جهان معرفی کرد تا به امروز متد ها و روش های متعددی برای حل این مکعب از طرف علاقمندان و محققین ارائه شده که اغلب آن ها شبیه به هم بوده و در جزئیات تفاوت هایی داشتند .

اولین بار خود پرفسور ارنو روبیک یک راه حل برای مکعب پیدا کرد تا اینکه دیوید ساینمستر ریاضیدان انگلیسی اولین بار کتابی را برای حل مکعب روبیک نوشت و در آن ارتباط روبیک با شاخه ای از ریاضیات (نظریه گروهها) نوشت و ایشان اولین بار نام مکعب جادویی را بنام مکعب روبیک معرفی کرد و از آن زمان نام مکعب روبیک مرسوم شد.

دیوید جیونر نیز کتاب روبیک ماشین مرلین را نوشت وی در این کتاب جایگشتها و ارتباط روبیک را با شاخه های ریاضی مورد بررسی قرار داد ،کتاب جوینر آغازی برای دیگر ریاضیدانان و علاقمندان بود تا یافته های خود در مورد مکعب را به تحریر در آورند خصو صا در مورد پیدا کردن الگوریتمی که بتواند مکعب را در کمترین تعداد حرکت حل کند در سال ۲۰۰۶ اولین بار الگوریتم ۲۶ حرکت توسط دو ریاضیدان نوشته شد که یکسال بعد توسط همین دو نفر این تعداد به ۲۵ حرکت کاهش یافت تا اینکه در سال ۲۰۱۰ برای همیشه این معما حل شد و بطور قطعی ثابت شد که حد بالای تعداد حرکت برای حل مکعب روبیک عدد ۲۰ است . البته این درحالیست که Tim Wong در سال ۲۰۱۵ توانست با حل مکعب با ۱۹ حرکت این فرضیه را نیز باطل کند .

در سال ۱۳۶۱ در ایران نیز چندین شرکت از جمله شرکت تجیران مکعب روبیک را تولید میکردند در همان زمان تب مکعب روبیک در ایران چنان بود که دکتر سیاوش شهشهانی استاد ریاضیات دانشگاه صنعتی شریف کتاب اسرار مکعب روبیک را تالیف نمود .

نویسنده کتاب اسرار مکعب روبیک
پرفسور شهشهانی

وی در این کتاب راه حل مکعب را به شیوه بسیاری جالبی بیان نمود و ارتباط آن با ریاضیات را به صورت ساده ای بیان نموده. راه حل شهشهانی بسیار ساده ولی حرفه ای بود بطوری که خواننده میتوانست هر گونه طرحی را روی مکعب بوجود بیاورد .

 

اما راه حل سرعتی مکعب توسط کیوبرهای حرفه ای ابداع و تکمیل شد اولین بار زمانی که در سال۱۹۸۱ در کشورآلمان مسابقات مکعب روبیک برگزار شد نفر اول مسابقات با زمان ۳۰ ثانیه توانست نفر اول شود در سال ۱۹۸۲ زمانی که اولین مسابقات جهانی مکعب روبیک در مجارستان برگزار شد بسیاری از شرکت کنندگان متد های جدیدی را ابداع نمودند که در این مسابقات به اجرا گذاشتند بطوری که متوسط زمان حل مکعب به ۲۵ ثانیه رسید.

در ادامه به مورد توجه ترین متد ها که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته اند اشاره می کنیم :

 

روش گوشه (Corners-first method):

در این روش ابتدا گوشه های مکعب مرتب میشود سپس مکعب های لبه در جای خود قرار میگیرند در اولین مسابقات مکعب روبیک بیشتر شرکت کنند گان از این روش استفاده میکرند و نفر اول این مسابقات “مین تای” پناهنده تایلندی از آمریکا توانست با همین روش مکعب را در ۲۲٫۹۵ ثانیه حل کرده و به مقام نخست برسد. این روش امروز دیگر کمتر استفاده می شود.

به این روش “روش اورتگا” هم می گویند .

برای مشاهده آموزش روش گوشه کلیک کنید

برای مشاهده آموزش حرفه ای روش اورتگا کلیک کنید

 

روش فردریش(Fridrich method):


این روش توسط دکتر جسیکا فردریش در سال ۱۹۸۱ که در آن زمان دانشجو و ۱۷ سال بیشتر نداشت ابداع شد .وی در سال ۱۹۸۲ در اولین دوره مسابقات جهانی روبیک شرکت کرد ولی نتوانست مقامی کسب کند(به مقام دهم رسید) .وی روش خود را توسعه داد و در سایت شخصی خود در اینترنت قرار داد .روش ایشان مورد قبول حرفه ایها قرار گرفت بطوری که در دومین دوره مسابقات در سال ۲۰۰۳ تورنتو، روش فردریش روشی بود که بیشتر مسابقه دهندها استفاده میکردنند. در این مسابقات “دن نایت “نفر اول(با میانگین ۲۰ ثانیه) و جسیکا به مقام دوم (با میانگین ثانیه ۲۰٫۴۸) رسید بهترین رکورد وی در این مسابقات (۱۷٫۱۲ ثانیه) بود. (در مسابقات هر شرکت کننده ۳ بار قبل از فینال (در فینال ۵ بار )مکعب را حل میکند و میانگین این زمانها به ثبت میرسد البته برای حل هر مکعب در زمان بهتر نیز رکورد گیری میشود ) نکته جالب توجه اینکه ، جسیکا شخصا روش حل و انگشت گذاری درست را به” دن نایت” نفر اول مسابقات یاد داده بود!!!


روش فردریش از چهار بخش تشکیل شده: الف) درست کردن صلیب در سطح پایین ب) قراردادن ۴ گوشه ها به همراه لبه وسطی(F2L) ج) چرخش تمام مکعبهای سطح بالایی بطوری قطعات سطح بالایی همگی یکرنگ شوند (OLL)(Orientation of Last Layer) د) جابجایی قطعات سطح بالایی در محل خود و تکمیل مکعب (PLL)(Permutation of Last Layer )

فردریش متوسط زمان حل مکعب با روش خود را ۱۳٫۵ ثانیه اعلام کرد. که امروز بسیاری از مکعب بازان حرفه ای توانسته اتد این زمان را کاهش دهند.

روش فردریش توسط دیگر حرفه ای ها تکمیلتر شد از جمله روش (ZBF2L,COLL،…) که این روشها در کاهش زمان بسیار موثر بود .کیوبرهای بسیاری ازجمله (Erik Akkersdijk از کشور هلند وفیلیکس از استرالیا رو هسلر از آمریکا و…) از این روش استفاده میکند .

برای مشاهده آموزش حرفه ای روش فردریش کلیک کنید

 

روش پترس(Petrus method):

این روش توسط لارس پترس یکی از شرکت کنندگان در اولین مسابقات جهانی ابداع شد . در روش پترس یک مکعب ۲*۲* ۲ ابتدا در گوشه درست میکنیم سپس بدون خراب شدن این مکعب آنرا به یک بلوک ۲*۲*۳ تبدیل میکنیم سپس لبه های سطح مقابل را در جای خود قرار داده و گوشه ها را مرتب میکنیم به این ترتیب دو ردیف مکعب مرتب میشود ، در ادامه مانند روش جسیکا با این تفاوت که ابتدا لبه ها سپس گوشه های سطح بالا را مرتب میکنیم.

لارس پترس در اولین مسابقات روبیک توانست با روش خود مکعب را در ۳۰ ثانیه مرتب کند. مکعب بازان حرفه ای اغلب برای آیتم کمترین تعداد حرکت (FMC) در مسابقات روبیک از روش لارس پترس استفاده میکنند (در مسابقات آیتمی به نام کمترین تعداد حرکت وجود دارد که مکعب بازان در آن مکعب را در کمترین تعداد حرکت حل کنند . رکورد این آیتم درحال حاضر  ۱۹ حرکت می باشد .

برای مشاهده آموزش روش پترس کلیک کنید

 

روش روکس(روش بلوکی )(Roux method):

در این روش ابتدا یک بلوک ۱*۲*۳ در طرف سمت چپ و یک بلوک دیگر در سمت مقابل (راست) درسطح پایین مکعب ساخته میشود .سپس ۴ گوشه باقیمانده را درست میکنیم در ادامه ۶ لبه و مرکز ها را در جای خود قرار میدهیم. متوسط حل مکعب با این روش ۱۵ ثانیه به ثبت رسیده است.این روش از این جهت مناسب به نظر میرسد که الگوریتم خاصی ندارد و میتوان آنرا به سادگی یاد گرفت.

برای مشاهده آموزش روش روکس کلیک کنید

 

روش زبیگینو (:ZZ method)

این روش که جدیدترین روش سرعتی می باشد در سال ۲۰۰۶ توسط ” زبیگنیو زبوروسکی” ابداع شد. روش آن بسیار حرفه ای و مبتنی به الگوریتم است(تعداد الگوریتمهای سطح بالای مکعب ۱۷۷ الگوریتم میباشد و تعداد حرکت برای تکمیل مکعب بسیار پایین است.) بطوری که نمی توان به زبان ساده آنرا بیان نمود . کل ساختار بازی به روش فردریش ولی به روشی انجام میشود که سطح پایین و سطح بالا الگوریتمهای خاص دیگری دارد. البته زبوروسکی به همراه” بوچم” قبل از این روش دیگری را درتکمیل روش فردریش ابداع کرده بودند که زمان حل مکعب را بسیار پایین می آورد ولی تنها اشکالی که میتوان از آن گرفت، تعداد الگوریتمهای آن است که بسیار زیاد میباشد .

آموزش مبتدی روش zz

آموزش حرفه ای روش zz

۱ نظر

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.