این نقد مســابقه ( CubeComp I Iran 2014 ) نیست . . . !

 مکعب روبیک

پس از چند ماه نبود مسابقه در اواخر اولین ماه سال ۹۳ شاهد مسابقه رسمی دیگری در کشورمون بودیم . در این مسابقه که  با نظارت مستقیم “آقای اُلیور پرگ” نماینده انجمن جهانی مکعب برگزار شد ۳ رکورد کشورمون شکسته شد که جا داره این اتفاق خوب رو به جامعه کیوبینگ ایران ، تبریک بگیم .

دوستان و همکاران عزیزمون در تیم کیوب پرس و فیس کیوب زحمت برگزاری این مسابقه رو کشیدند و نظر به حضور میهمان و نماینده  wca  در مسابقه مطمئنا متحمل زحمات و هزینه های بسیاری شده اند که جا دارد در این فرصت، صمیمانه از زحمات این دوستان تشکر کنیم .

بسیار خوشحالیم که گروهی جدید به گروه های برگزاری مسابقات مکعب اضافه شده و در راستای همین نکته ، گروهی از منتقدین غیر منصفانه ، از صف انتقاد های غیر حق خارج شدند . تجربه ثابت کرده همواره گروه و دوستان خارج از گود ، فریاد های لنگش کن لنگش کن سر می دهند و وقتی همین دوستان آهسته آهسته نزدیک و گاهی وارد گود می شوند ، کم کم از صف منتقدین و انتقاد های ظالمانه و غیر منصفانه و بعضاً تهمت ها خارج شده و به دسته منتقدین منصف و عاقل اندیش اضافه می شوند . گویا با فن بدل کشتی خوب آشنایی دارند و میدانند که خدایی نکرده اگر جمله ناصوابی از دهانشان خارج شود ، دیر یا زود عیناً همان جمله بر علیه خودشان جاری می گردد .

ملالی نیست . . . خدا را شکر ! همین خوب است . اصلاً این عین پیشرفت است و گویا کیوبینگ ایران برای فرهنگی شدن و یک دست شدن به همین مسائل احتیاج دارد . حالا اینکه گروه های اولیه و برگزار کنندگان اولیه  مورد بیشترین انتقاد ها قرار گرفته اند و از چپ و راست مورد هجوم انتقادهای ظالمانه و بهانه گیری های بچه گانه قرار گرفتند مهم نیست ! فقط مسئله ای که گاهی فکر را به خود مشغول می کند و بعضاً آزار دهنده می گردد ، تناقض گویی هاست . خوب و بد مسئله ایست نسبی . ممکن است شیئ یا مسئله ای در زمان و مکانی خوب باشد و همان شیئ و مسئله در زمان یا مکان دیگر ، بد و ناپسند . اما این که یک شیئ یا مسئله در یک شرایط خاص گاهی بد باشد و گاهی خوب یقینا غیر ممکن است .

صندلی ها گاهی صندلی جگرکی و بستنی فروشی می شود و گاهی صندلی های مشابه ، تخت پادشاه عمان !

گاهی ۷ آیتم (Iran summer cube 2013) و ۱۱ آیتم (Iran open 2012) برای ۲ روز کم میشود و گاهی ۵ آیتم برای ۲ روز مناسب و کافی !

گاهی دوستان برای رفاه حال کیوبر ها ۱۱ آیتم را در فقط یک روز برگزار میکنند (Iran summer cube 2013) و می شود عدم برنامه ریزی و گاهی ۵ آیتم در ۲ روز می شود برنامه ریزی دقیق و مناسب !

گاهی رواق هنری برج میلاد نامناسب می شود، سالن گالری اندیشه سرا ، بد می شود اما گاهی راهرو کانون مفتح ، میشود مکانی ایده آل و پسندیده برای برگزاری مسابقات !

گاهی تهیه پرینت و نصب کامل قوانین wca و اسامی صعودکنندگان به دور بعد بر روی دیوار سالن میشود کم کاری برگزارکنندگان و گاهی نبودن این موارد می شود برگزاری استاندارد !

گاهی تزئین سالن با بنرها و ایجاد محیطی شبیه محیط مسابقات مکعب در سراسر دنیا  با المان مسابقه و بنر های یادبود می شود برگزارکنندگان سودجو و گاهی هم  سالنی که بنر که هیچ حتی یک پرینت رنگی درآن نصب نشده و مطمئنا اگر فردی بدون اطلاع وارد سالن مسابقه می شد متوجه نمی شد چه در سالن روی می دهد ، می شود برگزار کردن مسابقه ای کم نقص !

گاهی فاصله حد اکثر ۱۰ دقیقه ای (پیاده) از ایستگاه مترو و خیابان های دو طرفه و جای پارک ایده آل (سالن گلبرگ) می شود صعب العبور و گاهی فاصله  حداقل ۲۰ دقیقه ای تا ایستگاه مترو و خیابان یک طرفه و ترافیک دهشتناک شریعتی و همت می شود مکان فوق العاده خوب !

گاهی نور محیطی به علاوه پروژکتور و نور موضعی می شود نور کم و خراب کننده رکورد ، و گاهی نور پشت پنجره می شود نور پردازی دلنشین !

گاهی پذیرایی از میهمانان و شرکت کنندگان می شود سودجویی و نامردی و گاهی هم نبود این ها می شود برگزاری پاک و نهایت مردی !

گاهی رایزنی با رستوران ها و تهیه غذاها و هماهنگی برای تهیه غذای مناسب و سر وقت و بدون دردسر برای شرکت کنندگان می شود برگزار کنندگان بدون نظم و هماهنگی و بی فکری و از قضا گاهی نبود این ها و نهار خوردن با مشکلات و ساعت ۴ و ۵ می شود برگزار کنندگی خوب و تو دل برو !

و تمام این ها تنها بخشی از ده ها بهانه گیری های بچه گانه بعضی غرضورزان بود !

ساده لوح کسی است که فکر کند هدف از نوشتن این سطور تخریب و یا زیر سوال بردن زحمات و کار برگزار کنندگان مسابقه CubeComp I Iran 2014  است . هرکس شاید بتواند به خود اجازه این حماقت را بدهد اما بنده که به همراه و با مدد و حمایت دوستان خوب کیوبر ، تجربه برگزاری مسابقات مشابه را داشته ام و  پیش از این سختی این راه سنگلاخ را به خود آسان کرده ام، بسیار خوب میدانم این دوستان در این مدت چه زحماتی را متحمل شده اند و جدا از آن ، چه هزینه هایی را متقبل شده اند که هزینه های ورودی شرکت کنندگان حتی بخش کوچکی از این هزینه ها را جبران نکرده و نخواهد کرد .

شاید دلیل نوشتن این کلمات در اینجا روشن کردن تکلیف خودمان با خودمان است . منظور نظر سنجی و یا اینکه کدام خوب و یا کدام بد است ، نیست ! میخواهیم بدانیم . می خواهیم نظر مخاطبین را بدانیم . می خواهیم حرف دل کیوبران کشور را بدانیم که چه می خواهند . تمام موارد که در بالا به اختصار نوشته شد به علاوه ده ها مورد دیگر ، مواردی است در برگزاری مسابقات ، وقت و انرژی و هزینه زیادی را از ما صلب می کند و دانستن نظر شما کیوبران که کدام را می خواهید و کدام را نمی خواهید و کدام بر کدام ارجع است، می تواند نقش به سزایی در تعیین مسیر حرکت و رشد مسابقات، ایفا کند. لذا در همین مجال از تمامی شما دوستان استدعا دارم ما را در این مسیر تنها نگزاشته و در کمال صداقت و هوشیاری ، ما را در سیاستگزاری و برنامه ریزی برای مسابقات بعدی یاری کنید .

بی صبرانه منتظر شنیدن نظرات شما دوستان فهیم و با فرهنگ هستیم .

حضرت شیخ اجل :

سـعدیـا گرچه سخـندان و مصـالح گویی
به عمل کـار برآید، به سخندانی نیست !

۴ پیام
  1. تخریب بود اما تخریب برگزار کنندگان نبود

   تخریب اون دسته از دوستان بهانه گیری بود که گاهی‌ میشوند منتقد ظالم و گاهی‌ میشوند منتقد منصف !

   انشاالله خدا هدایتشون کنه

   خوشبختانه با آقای مصطفوی و روشن به توافقات خوبی‌ رسیدیم و به شرط حیات در آینده‌ای نزدیک فعالیت‌های مشترکی انجام خواهیم داد .

 1. سلام. در مورد برگزاری مسابقات روبیک در ایران یه سری اطلاعات میخواستم.
  مثلا” اینکه مسابقات چند ماهی یک بار برگزار میشه و آیا رده سنی هم داره و سایت رسمی مسابقات چیه؟ …

  1. سلام
   در حال حاضر تاریخ های مشخص و پریودهای زمانی دقیق برای برگزاری مسابقات تثبیت نشده اما به طور معمول سالانه ۳ مسابقه برگزار می گردد که از طریق همین وبسایت به اطلاع عموم علاقمندان می رسد .
   تعداد و زمان برگزاری مسابقات بستگی به هماهنگی ها و درخواست میزبان های مسابقات در شهرهای مختلف می باشد .
   رده بندی سنی خاصی وجود ندارد و فقط رده بندی از نظر آماتور و حرفه ای وجود دارد .
   وبسایت مسابقات رسمی همان وبسایت انجمن جهانی می باشد اما در ایران اخبار رویداد ها و مسابقات داخلی از طریق همین وبسایت به اطلاع خواهد رسید .

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.