این نقد مســابقه ( CubeComp I Iran 2014 ) نیست . . . !

 مکعب روبیک

پس از چند ماه نبود مسابقه در اواخر اولین ماه سال ۹۳ شاهد مسابقه رسمی دیگری در کشورمون بودیم . در این مسابقه که  با نظارت مستقیم “آقای اُلیور پرگ” نماینده انجمن جهانی مکعب برگزار شد ۳ رکورد کشورمون شکسته شد که جا داره این اتفاق خوب رو به جامعه کیوبینگ ایران ، تبریک بگیم .

دوستان و همکاران عزیزمون در تیم کیوب پرس و فیس کیوب زحمت برگزاری این مسابقه رو کشیدند و نظر به حضور میهمان و نماینده  wca  در مسابقه مطمئنا متحمل زحمات و هزینه های بسیاری شده اند که جا دارد در این فرصت، صمیمانه از زحمات این دوستان تشکر کنیم .

بسیار خوشحالیم که گروهی جدید به گروه های برگزاری مسابقات مکعب اضافه شده و در راستای همین نکته ، گروهی از منتقدین غیر منصفانه ، از صف انتقاد های غیر حق خارج شدند . تجربه ثابت کرده همواره گروه و دوستان خارج از گود ، فریاد های لنگش کن لنگش کن سر می دهند و وقتی همین دوستان آهسته آهسته نزدیک و گاهی وارد گود می شوند ، کم کم از صف منتقدین و انتقاد های ظالمانه و غیر منصفانه و بعضاً تهمت ها خارج شده و به دسته منتقدین منصف و عاقل اندیش اضافه می شوند . گویا با فن بدل کشتی خوب آشنایی دارند و میدانند که خدایی نکرده اگر جمله ناصوابی از دهانشان خارج شود ، دیر یا زود عیناً همان جمله بر علیه خودشان جاری می گردد .

ملالی نیست . . . خدا را شکر ! همین خوب است . اصلاً این عین پیشرفت است و گویا کیوبینگ ایران برای فرهنگی شدن و یک دست شدن به همین مسائل احتیاج دارد . حالا اینکه گروه های اولیه و برگزار کنندگان اولیه  مورد بیشترین انتقاد ها قرار گرفته اند و از چپ و راست مورد هجوم انتقادهای ظالمانه و بهانه گیری های بچه گانه قرار گرفتند مهم نیست ! فقط مسئله ای که گاهی فکر را به خود مشغول می کند و بعضاً آزار دهنده می گردد ، تناقض گویی هاست . خوب و بد مسئله ایست نسبی . ممکن است شیئ یا مسئله ای در زمان و مکانی خوب باشد و همان شیئ و مسئله در زمان یا مکان دیگر ، بد و ناپسند . اما این که یک شیئ یا مسئله در یک شرایط خاص گاهی بد باشد و گاهی خوب یقینا غیر ممکن است .

صندلی ها گاهی صندلی جگرکی و بستنی فروشی می شود و گاهی صندلی های مشابه ، تخت پادشاه عمان !

گاهی ۷ آیتم (Iran summer cube 2013) و ۱۱ آیتم (Iran open 2012) برای ۲ روز کم میشود و گاهی ۵ آیتم برای ۲ روز مناسب و کافی !

گاهی دوستان برای رفاه حال کیوبر ها ۱۱ آیتم را در فقط یک روز برگزار میکنند (Iran summer cube 2013) و می شود عدم برنامه ریزی و گاهی ۵ آیتم در ۲ روز می شود برنامه ریزی دقیق و مناسب !

گاهی رواق هنری برج میلاد نامناسب می شود، سالن گالری اندیشه سرا ، بد می شود اما گاهی راهرو کانون مفتح ، میشود مکانی ایده آل و پسندیده برای برگزاری مسابقات !

گاهی تهیه پرینت و نصب کامل قوانین wca و اسامی صعودکنندگان به دور بعد بر روی دیوار سالن میشود کم کاری برگزارکنندگان و گاهی نبودن این موارد می شود برگزاری استاندارد !

گاهی تزئین سالن با بنرها و ایجاد محیطی شبیه محیط مسابقات مکعب در سراسر دنیا  با المان مسابقه و بنر های یادبود می شود برگزارکنندگان سودجو و گاهی هم  سالنی که بنر که هیچ حتی یک پرینت رنگی درآن نصب نشده و مطمئنا اگر فردی بدون اطلاع وارد سالن مسابقه می شد متوجه نمی شد چه در سالن روی می دهد ، می شود برگزار کردن مسابقه ای کم نقص !

گاهی فاصله حد اکثر ۱۰ دقیقه ای (پیاده) از ایستگاه مترو و خیابان های دو طرفه و جای پارک ایده آل (سالن گلبرگ) می شود صعب العبور و گاهی فاصله  حداقل ۲۰ دقیقه ای تا ایستگاه مترو و خیابان یک طرفه و ترافیک دهشتناک شریعتی و همت می شود مکان فوق العاده خوب !

گاهی نور محیطی به علاوه پروژکتور و نور موضعی می شود نور کم و خراب کننده رکورد ، و گاهی نور پشت پنجره می شود نور پردازی دلنشین !

گاهی پذیرایی از میهمانان و شرکت کنندگان می شود سودجویی و نامردی و گاهی هم نبود این ها می شود برگزاری پاک و نهایت مردی !

گاهی رایزنی با رستوران ها و تهیه غذاها و هماهنگی برای تهیه غذای مناسب و سر وقت و بدون دردسر برای شرکت کنندگان می شود برگزار کنندگان بدون نظم و هماهنگی و بی فکری و از قضا گاهی نبود این ها و نهار خوردن با مشکلات و ساعت ۴ و ۵ می شود برگزار کنندگی خوب و تو دل برو !

و تمام این ها تنها بخشی از ده ها بهانه گیری های بچه گانه بعضی غرضورزان بود !

ساده لوح کسی است که فکر کند هدف از نوشتن این سطور تخریب و یا زیر سوال بردن زحمات و کار برگزار کنندگان مسابقه CubeComp I Iran 2014  است . هرکس شاید بتواند به خود اجازه این حماقت را بدهد اما بنده که به همراه و با مدد و حمایت دوستان خوب کیوبر ، تجربه برگزاری مسابقات مشابه را داشته ام و  پیش از این سختی این راه سنگلاخ را به خود آسان کرده ام، بسیار خوب میدانم این دوستان در این مدت چه زحماتی را متحمل شده اند و جدا از آن ، چه هزینه هایی را متقبل شده اند که هزینه های ورودی شرکت کنندگان حتی بخش کوچکی از این هزینه ها را جبران نکرده و نخواهد کرد .

شاید دلیل نوشتن این کلمات در اینجا روشن کردن تکلیف خودمان با خودمان است . منظور نظر سنجی و یا اینکه کدام خوب و یا کدام بد است ، نیست ! میخواهیم بدانیم . می خواهیم نظر مخاطبین را بدانیم . می خواهیم حرف دل کیوبران کشور را بدانیم که چه می خواهند . تمام موارد که در بالا به اختصار نوشته شد به علاوه ده ها مورد دیگر ، مواردی است در برگزاری مسابقات ، وقت و انرژی و هزینه زیادی را از ما صلب می کند و دانستن نظر شما کیوبران که کدام را می خواهید و کدام را نمی خواهید و کدام بر کدام ارجع است، می تواند نقش به سزایی در تعیین مسیر حرکت و رشد مسابقات، ایفا کند. لذا در همین مجال از تمامی شما دوستان استدعا دارم ما را در این مسیر تنها نگزاشته و در کمال صداقت و هوشیاری ، ما را در سیاستگزاری و برنامه ریزی برای مسابقات بعدی یاری کنید .

بی صبرانه منتظر شنیدن نظرات شما دوستان فهیم و با فرهنگ هستیم .

حضرت شیخ اجل :

سـعدیـا گرچه سخـندان و مصـالح گویی
به عمل کـار برآید، به سخندانی نیست !

۴ پیام
  1. تخریب بود اما تخریب برگزار کنندگان نبود

   تخریب اون دسته از دوستان بهانه گیری بود که گاهی‌ میشوند منتقد ظالم و گاهی‌ میشوند منتقد منصف !

   انشاالله خدا هدایتشون کنه

   خوشبختانه با آقای مصطفوی و روشن به توافقات خوبی‌ رسیدیم و به شرط حیات در آینده‌ای نزدیک فعالیت‌های مشترکی انجام خواهیم داد .

 1. سلام. در مورد برگزاری مسابقات روبیک در ایران یه سری اطلاعات میخواستم.
  مثلا” اینکه مسابقات چند ماهی یک بار برگزار میشه و آیا رده سنی هم داره و سایت رسمی مسابقات چیه؟ …

  1. سلام
   در حال حاضر تاریخ های مشخص و پریودهای زمانی دقیق برای برگزاری مسابقات تثبیت نشده اما به طور معمول سالانه ۳ مسابقه برگزار می گردد که از طریق همین وبسایت به اطلاع عموم علاقمندان می رسد .
   تعداد و زمان برگزاری مسابقات بستگی به هماهنگی ها و درخواست میزبان های مسابقات در شهرهای مختلف می باشد .
   رده بندی سنی خاصی وجود ندارد و فقط رده بندی از نظر آماتور و حرفه ای وجود دارد .
   وبسایت مسابقات رسمی همان وبسایت انجمن جهانی می باشد اما در ایران اخبار رویداد ها و مسابقات داخلی از طریق همین وبسایت به اطلاع خواهد رسید .

نظر خود را به اشتراک بگزارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.